Fluorowane gazy cieplarniane

Fluorowane gazy cieplarniane są substancjami chemicznymi, które w swoim składzie mają fluor. Ten pierwiastek bardzo mocno wpływa na ocieplenie globalne mające katastrofalne skutki dla klimatu i dla wszystkich ludzi. Problem polega na tym, że produkcja i zużycie tych gazów cały czas się zwiększa, zamiast maleć. Spośród wszystkich gazów cieplarnianych właśnie te są objęte Protokołem Kioto. Wytwarzane przez człowieka f-gazy są stosowane w wielu urządzeniach wykorzystywanych, na co dzień. Można do nich zaliczyć między innymi:
– czynnik chłodzący stosowany w chłodniach oraz w klimatyzacjach,
– czynniki spieniające, dzięki którym powstaje pianka,
– środki znajdujące się w gaśnicach,
– rozpuszczalniki wykorzystywane do czyszczenia elementów metalowych i układów elektronicznych,
– w rozdzielniach wysokiego napięcia, jako gaz izolujący.
– gazy stosowane w aerozolach.
Podział gazów na grupy
HFC- wodorofluorowęglowodory jest to najczęściej spotykanym ze wszystkich grup gazów cieplarnianych. Można te f-gazy spotkać w wielu branżach. Mają szerokie zastosowanie w czynnikach chłodniczych do klimatyzacji, pompy ciepła. Wykorzystywane są również do produkcji pianek, środków gaśniczych i rozpuszczalników. Znajdują się również w aerozolach.
PFC- perfluorowęglowodory bardzo często spotyka się ten rodzaj gazów w branży elektronicznej. Do czyszczenia płytek. W przemyśle kosmetycznym oraz farmaceutycznym również f-gazy są obecne, głównie w odżywkach i aromatach. Obecnie nie stosuje się PFC, jako środka gaśniczego, ale jeśli w domach mamy stare gaśnice to szanse, że jest w środku są bardzo duże.

SF6- heksafluorek wykorzystywany jest, jako gaz izolacyjny. Stosuje się do gaszenia zwać łukowych w rozdzielniach, w których panuje bardzo wysokie napięcie. Przy produkcji magnezu oraz aluminium wykorzystywany jest, jako gaz osłonowy.
Przedostawanie się gazów cieplarnianych używanych w nieprawidłowy sposób powoduje bardzo duże zanieczyszczenie i niszczenie strefy ozonowej. Unia Europejska wprowadziła wiele przepisów mających ograniczyć emisję gazów. Nieprzestrzeganie ustawy oznacza bardzo wysokie kary. Problem polega jednak na tym, że f-gazy wykorzystywane są na bardzo szeroką skalę w wielu gałęziach przemysłu. Nie ma na razie innego czynnika, który były w stanie gazy cieplarnianie zastąpić. Oznacza to, że z jednej strony szuka się sposobów na ograniczenie stosowania tych gazów, ale z drugiej strony nie ma za bardzo innego wyjścia, bo przez korzystać między innymi z klimatyzacji i innych urządzeń chce każdy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *